Tag Archives: tofutti

The Cheese Post 4.0

Here at Turning Veganese, Brent, Melissa and I can agree that cheese is the hardest habit to kick when transitioning from a carnist to vegan lifestyle. We’ve made 3 previous posts about cheeses we’ve tried and whether or not we liked them, were useful, thought the ingredients and nutritional profile were an improvement and if we thought they were a good value. We’ve managed to track down a few more vegan cheeses and wanted to share them with you.

Better than Ricotta by Tofutti was  stunningly similar to ricotta. The ingredients include soy but it’s free of nuts, dairy and gluten so it’s suitable for people with those sensitivities. It’s pretty high in calories, equal to that of regular cheeses so I’ll probably stick with home-made tofu ricotta which is also considerably cheaper compared to the $5.49 or about 30 cents per ounce.

Better than Sour Cream, also by Tofutti is another product that we liked the flavor but found the nutrition lacking and the ingredients highly processed. It also contains soy but is free of nuts and gluten making it suitable for some common food allergies but not others. Making you own at home is probably more budget friendly but this makes a great taco topping in a pinch. Making your own will be a better bet in terms of nutrition and price. It’s priced at $3.49 for 12 ounces.

We Can’t Say it’s Sour Cream by Wayfare Foods had a great calorie profile at 35 calories per ounce and is free from soy, gluten or nuts (except for coconut). The taste and texture were a little confusing. It tasted kind of like sour cream but more like Tofutti’s Better than Cream cheese. The texture was also more like cream cheese than sour cream, even after we mixed the top layer of liquid into the bulk of the product. It cost us $3.99 for 16 ounces making it a better value than Tofutti but I suspect that a lot of people wouldn’t be convinced by the flavor and texture to really enjoy it.

Free & Easy Cheese Sauce mix is more of a flavoring than a cheese substitute but can help make things that are supposed to be cheesy taste like something approaching white cheddar. The ingredients are pretty processed but mostly inoffensive and are suitable for someone with nut, soy or wheat allergies. The container says there are 12 servings in the can but I don’t think you need as much as they say to get the flavor they’re advertising. You can add this to sauces, nut or lentil pate, soy-curl “chicken” salad and anything else that you’d want to have a cheesy kick. With this product, a little goes a long way so it’s a pretty good deal at $6.95 for a 130 gram container.

Nacheez This particular cheese was low in calories (20 per ounce) and the ingredients were relatively unprocessed and inoffensive, though it does contain nuts. It’s a great source of B vitamins, iron and Vitamin C. The flavor is pretty good, though we had to add cayenne to make the ‘spicy’ version spicy enough for our taste. It microwaved well in its glass container turning into a molten pot of awesomesauce that’s great for dip at a party or pouring over your favorite taco recipe. It was a little pricey at $6.99 or 82 cents per ounce.

Mozzarisella is something I’ve been excited about because I’ve been seeing rave reviews. It comes packaged like Teese and has a softer texture. The ingredients are not particularly objectionable but the cheese has no particular nutritional value. When we actually got to tasting it, I found it had an oddly chemical flavor and Brent’s remark was that it was “like sucking on a garden hose”. We might have gotten a bad batch but I don’t think I’ll be buying it again. Even at a sale price of $7.95 ($2 less than retail) it wasn’t worth it for 7 ounces.

Parmela has a standout list of ingredients and a nutritional profile and flavor to match. I think the packaging is a great addition because it’ll look nice on your table at a fancy party when you’re serving pasta but I think it’s a little pricey at $3.99 or $1.60 per ounce. I’ll probably stick to Parma by Eat in the Raw. Parma also contains nuts so neither is suitable for those with nut allergies.

Vegan Queso by Food for Lovers does not contain nuts like Nacheez but does contain gluten so this is suitable for people with nut allergies but not for those who are sensitive to gluten. It’s very close in flavor, ingredients and nutrition to Nacheez and is similarly great for use as a dip or a topping for enchiladas or your favorite TexMex cuisine. A little cayenne and a microwave is all it needs! It’s sold at $5.99 or 50 cents per ounce which is a better deal as long as you’re not sensitive to gluten.

So we’ve shown you some more of the cheeses we’ve managed to get our hands on and  hope you’ll get to try and decide for yourself. Also let us know your favorites and if we haven’t tried them, we’ll give it a spin.

This is Brent and Christie, signing off!

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

The Cheese Post 2.0

CREAM CHEESE CHALLENGE!
This edition of the Cheese Post focuses on the breakfast favorite: cream cheese. I’m reviewing 4 different varieties of cream cheese and hope it informs your decisions. We have reviewed other vegan cheeses in the Cheese Post 1.1 and hope you’ll give it a look.

Follow Your Heart This cream cheese mostly had processed ingredients and about 90 calories per 2 tablespoon serving. This variety is reminiscent of just about everything else Follow Your Heart makes. That’s a good thing. This is definitely a the most accurate representation of cream cheese flavor and has a great spreadable texture. It was $4.50 for 8 ounces. I think this one is the most convincing for serving to omnivores, but I wouldn’t buy it for myself.

Galaxy Vegan cream cheese from Galaxy had 90 calories for every 2 tablespoons you put on your plate. It tasted more like unsalted butter than cream cheese. It has a little protein and some calcium but not enough to make it worth the effort or money. The texture is okay but the flavor bordered on off putting. If I wanted butter, I would buy Earth Balance. It was just over $4 for 8 ounces. I don’t think I’ll be buying it again.

Sheese This particular cream cheese had a very strong soy flavor. The ingredients were similar to the other varieties of cheese made by Sheese. It was 80 calories for 2 tablespoons and cost $6.50 for 9 ounces, making it the most expensive variety we tried and also the most difficult to find. Don’t worry, I don’t think you’re missing out.

Tofutti This particular cream cheese, “Better than Cream Cheese”, is milder in flavor than some of the others but definitely tastes like cream cheese. It’s got a good texture. The ingredients are okay; most are processed and have almost no nutritional value. It’s 60 calories per serving (2 tablespoons). It cost just under $4 for 8 ounces. This one is definitely mine and Brent’s favorite.

None of the cream cheeses offered much in terms of protein, vitamins or minerals. We liked Tofutti because it was lower in calories than the others, was a decent representation of the traditional spread and is the cheapest.

This wraps up the second edition of vegan cheese reviews. Good luck finding your favorites!

This is Christie and Brent, signing off!

Tagged , , , , , , ,

The Cheese Post 1.1

This post is all about vegan cheese. Cheese is probably the most difficult to replace of any of the animal products we eat every day so finding good substitutes is very important. Brent and I have been fortunate to try a big variety of vegan cheeses and we’re about to weigh in on what we’ve tried.

Daiya This company makes shreds in three flavors as well as 5 pound blocks. Pepperjack, mozzarella and cheddar shreds are perfect for pizzas, quesadillas, or cheesy potatoes/rice/pasta/etc. Shreds is really the genius of this particular product, making it incredibly user friendly. The texture of the shreds is reminiscent of store bought shredded cheese, the mid-priced kind. The block has an airy texture, also reminiscent of the cheap stuff and a flavor that is distinctly cheesy whether it’s cheddar, mozzarella or pepperjack. This is a great cheese for anything where you’d want melted cheese on top. As much as I love Daiya, I don’t like that it’s both high in calories and highly processed. In sufficient quantities, it also disrupts the digestive bliss I’ve achieved through being vegan and gluten-free and I suspect I’m not alone. That being said, I still use it frequently and have a few bags frozen at all times. It stores well when frozen. Their brand is very recognizable and only makes vegan products, I do like knowing I can grab something without discovering it’s not vegan when I get home. We’ll be trying their new wedges soon so check back with us. It costs $3-4 in stores or $6 online for an 8 ounce package of shreds. The 5 pound block and 5 pound bag of shreds sells for $45. It’s more than reasonable.

Dr. Cow This company makes a variety of macadamia nut and cashew nut cheeses. They’ve got a slightly gritty (to the eye) texture that spreads well at room temperature and slices well when chilled. I like all of the flavors but am a particular fan of the hemp seed and kale flavored varieties. Brent likes the blue green and dulse varieties best. This particular product isn’t cheesy in a traditional sense. It’s not trying to imitate cheese, it’s really a product unto itself, comparable to high priced specialty cheeses. The ingredient list is short and Christie approved: most everything in this cheese is  minimally processed (I consider drying or chopping to be a process… call me picky) and gets it’s delicious flavor from high quality simple raw ingredients. It contains nuts but is free of soy or gluten. I would serve this to friends or even strangers as an appetizer with crackers before a fancy meal. We’ve never tried their spreadable cheeses or granola products but we’ll let you know what we think when we do. Dr. Cow retails for $8-10 for a 2.6 ounce package. It’s worth every penny.

Eat in the Raw This company makes a range of parmesan substitutes made from nuts, nutritional yeast and other minimally processed raw ingredients. The flavors are great, the nutritional value is commendable and they make several varieties of which we have enjoyed Garlicky Green (shown), Chipotle Cayenne, and original. They’re great over pasta, on vegetables, pizza, popcorn or for whatever else you might use parmesan. It is equivalent to mid priced shaved parmesan. This product contains nuts but is free of gluten and soy. This product typically costs $5-6 for a 3 ounce shaker and $8-9 for 7 ounces. The big shaker is a good value.

Follow your Heart We tried the cheddar and mozzarella blocks. The texture was good but the flavor wasn’t quite there. We liked the mozzarella more than the cheddar but that isn’t saying much because mozzarella is Italian butter (according to Brent) and doesn’t have a particularly strong flavor. This cheese melted reasonably well and had fewer calories per ounce than Daiya but was just as highly processed. I would probably buy it again if better options weren’t available but that isn’t saying much. I’m kind of excited to try it on pizza. I’ve paid $4 at the supermarket and $6 online for a 10 ounce package, I think this is a reasonable price if you get it for $4-5.

Galaxy We tried their rice cheddar and found it tastes like Kraft singles. I probably wouldn’t buy it if I didn’t have to. It does melt well and makes kid friendly grilled cheese sandwiches. We weren’t drawn in enough by the taste (reminiscent of cheap store-bought) to be enticed try any other varieties. The ingredients were also highly processed… are you detecting a theme? While a lot of the ingredients were organic, they were also refined from their parent grain or legume. Ew. Let us know if we’re mistaken about this product but I didn’t think the flavor, nutrition and high calorie count were worth the texture. The other issue with their cheeses is that they also sell a  variety of casein based cheeses. Casein is milk protein and isn’t vegan. It’s not a problem with their vegan line, per se but it makes me sad. It’s easy to find their non-vegan cheese in standard supermarkets and rarely the vegan and that’s not helpful. I’m not excited enough about it to seek it out. Their vegan parmasan is very good (like cheap store bought parmesan) but we usually buy Eat in the Raw varieties because I like the ingredients better. It usually costs $4 for 6 ounces. Their parmesan is $5 for 4 ounces. They’re overpriced, in my opinion.

Heidi Ho Organic I’ve only tried the chipotle cheddar variety of this particular brand of cheese. It was definitely chipotle but we couldn’t detect any cheddar flavors in this cheese but definitely an odd garlic flavor, probably most reminiscent of mid-priced cheese. Their product was lower in calories than some and I wasn’t too put off by the ingredients since some of the flavors and textures were still recognizable. Their cheese contains nuts. My big issue (other than the weird taste) was that the texture was also spongy instead of soft or firm like I want cheeses to be in my mind (but not as bad as Ste. Martaen). It melted but not in the traditional sense; it got soft but didn’t lose it’s shape and become stringy. I think it’s fine for cooking but so far other vegan cheeses have won out in that category both in taste and texture. I still want to try their other varieties. You’ll pay $6-8 for an 8 ounce block. I wouldn’t pay more than $4.

Sheese We tried the blue cheese, gouda, mild cheddar and smoked cheddar versions of their block cheeses. We liked the texture and the value but found the flavors odd. I really enjoyed the blue cheese, gouda and smoked cheddar flavors but substitute the blue cheese for feta and gouda for goat when I use it in salads. The texture is harder, like wax but not waxy and slices well. The ingredients were highly processed and includes soy but are free of nuts and gluten. It’s pretty good right out of the box but not all flavors are created equally. We never got to cook with it but if and when we do, I’ll let you know. We also tried their garlic and herb creamy sheese. It wasn’t great but that didn’t stop us from eating it; the soy flavor was very strong. Usually you can find their 8 ounce wheels and tubs for $7. Either you like this product or you don’t, whether or not its worth it is up to the individual.

Ste. Martaen We tried the muenster, pepperjack, olive, colby, and smoked gouda. They all had great flavor but the texture was very off putting. I ended up using this cheese to cook and was pleased that it was low calorie and melted to something creamy and flavorful but this cheese isn’t suitable for eating right out of the container. The texture was spongy and the liquid flavoring oozed out of it when you start to chew it or even if I just squeezed it between my fingers. The ingredients were not objectionable and include algae (very clever) and nuts but not soy or gluten. I’m worried that it got frozen or something and it negatively affected the texture of this product. I can’t imagine people would rave about it the way they do if that wasn’t the case. I’ll certainly buy it again just for the awesome low fat, lower calorie, cholesterol free mac & cheese we’ve made with it. It’s $7 for a 8 ounce block. Since I wouldn’t eat it right out of the package, Teese is a better value for sauces and Daiya is better on pizza.

Teese We tried their cheddar and mozzarella. I am a huge fan of the mozzarella. The cheddar isn’t my favorite but I do buy it from time to time. The mozzarella is great on pizzas, in mac & cheese, or right out of the package. Some of the ingredients were highly processed and therefore objectionable but the end product is not. It’s free of nuts and gluten. It’s got a smooth cheesy texture and even though it has a distinct soy aftertaste, it’s a great mozzarella substitute, cold or hot. It makes a great pizza topping or mozzarella and tomato salad. It’s a really versatile cheese substitute. I’m interested in trying their other varieties. I’ve paid $4-5 for 10 ounces. I think it’s a great value.

Tofutti Tofutti’s cream cheese is the best we’ve tried so far but we’re always searching for better options. The ingredients are pretty typical and it has a strong soy flavor. It’s got a great texture and is spreadable, very reminiscent of dairy cream cheese. I’m looking forward to trying some of their other products. I haven’t paid more than $4 for an 8 ounce tub. It’s a good price but keep in mind we’re planning to review 2 other brands of vegan cream cheese. The opinion may change. Change is good!

That’s it for the cheese post. Check back as we test out more vegan cheese alternatives. As you can see, there are a lot of healthy alternatives including several great ones (Diaya, Eat in the Raw, Dr. Cow and Teese being my favorites) and a lot of good ones (Ste. Martaen, Follow Your Heart, and Sheese). Dairy cheese is 5 cents to 3 dollars for an ounce (Velveeta to fancy manchego). You’ll pay 50 cents to 3 dollars per ounce of vegan cheese with the average being closer to fifty cents. Vegan might seem pricey compared to dairy cheese but if you consider the hidden costs and possible costs to your health, it’s a steal. We’ve always got our eye out for more so check back soon!

In the near future we’re going to try Daiya’s cheese wedges, Punk Rawk Labs nut cheeses, Vegetarian Express Parma Zaan and Wayfare Foods’ We can’t Say it’s Cheese Spreads. Please make any suggestions for vegan cheeses you’d like to see reviewed here.

This is Christie and Brent, signing off!

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Cooking Challenge: Buffalo (Chicken) Dip

I must confess that:

  • I was never a fan of Buffalo anything.
  • I never tried Buffalo Chicken Dip until last New Year’s weekend aka My Weekend of Debauchery.
  • I kind of forced my sister to take part in this cooking challenge and now we have a crapload of leftover Buffalo Chicken Dip.
  • there is no more vegan Buffalo (Chicken) Dip left. I ate it all. /burp
  • my loneliness is killing me now don’t you know I still believe that you will be here and give me a sign… hit me baby one more time.

I don’t know where my sudden craving for buffalo chicken dip came from. All I know is that I had to have it this past weekend. As a bonus, it would be a good vegan vs. traditional cooking challenge. I found a lot of vegan recipes online and liked spabettie’s the best (check out her blog for amazing recipes that I can’t wait to try). I didn’t have soy curls, which probably would have taken this to another level, so this is what I ended up using:

Vegan Buffalo Dip

1/2 cup Franks Buffalo Sauce
8 ounces Tofutti cream cheese
1/3 cup Tofutti sour cream
1 cup vegan cheddar, grated (use Daiya if you’ve got it)
5 stalks celery, diced

Combine all the ingredients in an oven-safe bowl or dish. I used two small bowls. Bake at 350 degrees for 35 minutes, covering with foil at the 20 minute mark. Serve with celery, tortilla chips, eat it with a spoon… whatever tickles your fancy. The dip might seem soupy but don’t worry: it’ll have a good dipping texture to it after it cools off a bit. I got so excited while making this and then stuffing my face with it that I didn’t get any good photos. I suppose I could make some more this weekend, but having “everything in moderation” still applies to vegan junk/snack foods.

This dip is totally potluck-worthy. I don’t think non-vegans would be able to tell the difference, but you should caution anyone you serve it to in case they have a soy allergy, which my sister has. This is something that should be shared and not completely devoured by oneself while in the midst of a stress/PMS-induced craving attack. Trust me: you might regret it, even though the dip is delicious.

Let me know if you try this out with soy curls. And be sure to check out spabettie.com! xoxo… Melissa

Tagged , , , , , , ,
%d bloggers like this: